St Jude’s CE Primary School

A village school in the heart of the city’

Interactive Bar

Google Translate
Google Search
Log in

Contact Us

Calendar Dates
Pupil of the week

Pupil of the Week

Here are our Celebration Award pupils for the week ending

School Governors

    Appointments

 

Start Date

End Date

Governor

Ms Siobhan Aarons

17/09/2017

16/09/2021

Foundation

Ms Marvella Davies

14/06/2015

13/06/2019

Foundation

 Miss Georgina     Bale

 22/09/2018

  21/09/2022

 Foundation

Ms Bintu Farmer

14/06/2015

13/06/2019

Foundation

Mr Ken Hayes

04/06/2015

03/06/2019

Foundation / Chair of Governor at Nautical School

Ms Harriet Mangeni

17/09/2017

16/09/2021

Foundation

Mrs Jane Mogford

02/09/2015

01/09/2019

Foundation

Fr Jonathan Sedgwick

28/10/2014

 

Foundation /Vice Chair

Ms Fay Bucknall

01/09/2014

 

Headteacher

Ms Gianina Botezatu

20/10/2017

19/10/2021

Parent

Ms Megan Williamson

04/06/2015

03/06/2019

Staff

Resources

Standards and Curriculum

                      Pay Review Appeal

 

Siobhan Aarons (Chair)

Jonathan Sedgwick (Chair)

 

Georgina Bale

Gianina Botezatu

 

Fay Bucknall

Fay Bucknall

Bintu Farmer 

Marvella Davies

Ken Hayes

Georgina Bale

Ken Hayes

Megan Williamson

Jonathan Sedgwick

Jane Mogford

Harriet Mangeni

 

 

 

 

 

 

 

 

Pay Appeal

First/Second

                  Admissions

 

Bintu Farmer

Georgina Bale

Jane Mogford

 

Marvella Davies

 

 

Harriet Mangeni

 

 

Jonathan Sedgwick

 

 

Jane Mogford

 

 

Ken Hayes

 

 

Siobhan Aarons

 

 

Gianina Botezatu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Headteacher’s Performance

 

Ken Hayes

Jonathan Sedgwick

 

Link Governor Role

 

Ms Gianina Botezatu

English

  Miss Georgina Bale  EYFS

Mr Ken Hayes

Mrs Jane Mogford

 

Safeguarding/Health and Safety

Ms Ellen O'Grady

 

Healthy Schools/PE

Ms Siobhan Aarons

History/Geography

Mrs Jane Mogford

Cooperative Learning

Ms Harriet Mangeni

Maths

Fr Jonathan Sedgwick

RE

Mr Ken Hayes

Ms Marvella Davies

SEND

Ms Bintu Farmer

Science

Former Governors

Veronica Quinn

Foundation

9/3/14 - resigned 13/9/17

Amabel Craig

Parent

10/1/17 - resigned 18/7/17

Rupert Smith

Authority

30/6/16 – resigned 10/5/17

Denise Hawkes

Co-opted

5/6/14 – resigned 23/3/17

 

Peter Duggan

Foundation

17/11/13 – resigned 23/3/17

Esther Adabonyan

Parent

9/10/14 – resigned 6/9/16

Scrolling Announcement Banner

Top